Karnak

Położenie: wioska 3 km od świątyni w Luksorze, słynąca z ruin monumentalnych zespołów świątynnych wznoszonych i rozbudowywanych przez prawie wszystkich władców egipskich od okresu Średniego Państwa do czasów rzymskich. W skład kompleksu wchodzą świątynie bogów Amona-Ra, Montu i Mut.

Centralne miejsce zajmuje świątynia dedykowana Amonowi-Ra. Pierwszy pylon został zbudowany (i zresztą nigdy nie dokończony) w okresie Epoki Późnej. Wiedzie do niego aleja w szpalerze baraniogłowych sfinksów. Po wewnętrznej stronie 1 pylonu zachowała się nawet ziemna rampa z okresu budowy. 

Zaraz za pylonem rozpościera się wielki dziedziniec z okresu Średniego Państwa, o powierzchni 8000 m. kw. (największy dziedziniec świątynny w Egipcie). Po lewej stronie znajduje się kaplica Seti II (1202-1197 p.n.e.). Po środku dziedzińca stał kiedyś wielki kiosk faraona Taharki (690-664 p.n.e.). Dziś pozostała po nim jedynie jedna kolumna. Prawą stronę dziedzińca zajmuje świątynia Ramzesa III. Po przejściu dziedzińca napotykamy 2 pylon, zbudowany przez Horemheba. Przed nim stoją dwa posągi Ramzesa II. II pylon stanowił przez blisko 1000 lat główne wejście do świątyni, toteż wiele razy był przebudowywany i ozdabiany. Na uwagę zasługuje misternie zdobiony portal, przez który wchodzi się do Wielkiej Sali Hipostylowej. Jest na tyle monumentalna, że trudno przekazać choćby namiastkę tego na zdjęciach. Stanowią ją 134 kolumny o wysokości 23 m.

 

3 pylon był dziełem następnego wielkiego budowniczego kompleksu karnackiego - Amenhotepa III (1392-1353pne). Zbudował on także pozostałe dwie świątynie boskiej triady i ufundował pomnik wielkiego skarabeusza nad brzegiem jeziora. 

Totmes I był twórcą pylonów 4 i 5 oraz czterech obelisków (dziś zachował się tylko jeden o wysokości 23m.). Jego córka - Hatszepsut - ufundowała dwa wielkie, ponad 30 metrowe obeliski między pylonami 4 i 5. Jeden z nich wciąż stoi na miejscu, resztki drugiego leżą obok świętego jeziora.

6 pylon i pomieszczenia za kaplicą na barkę są dziełem Totmesa III. Sama kaplica została wzniesiona w czasach rzymskich w miejscu starej

Na północ od świątyni Amona są ruiny świętego okręgu boga Montu a na południe - okręgu bogini Mut. Ze świątyni Mut pozostało niewiele a okręg Montu jest zamknięty dla zwiedzających. 

 



Copyright©
21.03.2001
http://www.complex.com.pl/~tomekc