Grecja - Ateny

Akropol to duża, płasko zwieńczona skała o wysokości 157 metrów dominująca nad miastem. Samo wzgórze i okolice były zamieszkowane już w czasach neolitu. Pierwsza kamienna świątynia została wybudowana prawdopodobnie VI w. p.n.e.
Propyleje na ateńskim Akropolu to monumentalna brama wejściowa, wybudowana ok. 430 r. p.n.e. Składa się z trzech części - centralną dzielą dwa rzędy kolumn jońskich, obie boczne zbudowano w stylu doryckim. Tuż obok po prawej stronie jest charakterystyczna budowla świątyni Ateny Nike (zdjęcie z lewej - mała budowla z rusztowaniami).

Największą świątynią usytuowaną na szczycie wzgórza jest partenon.jpg (11589 bytes)Partenon, poświęcony Atenie Dziewicy. Budowlę wzniesiono w V w. p.n.e. w stylu doryckim. Na przestrzeni wieków Partenon był wykorzystywany przede wszystkim jako świątynie (prawosławia, islamu) a także jako skład amunicji. To właśnie wybuch i pożar były przyczyną największych zniszczeń podczas oblężenia Wenecjan w 1687 roku. Aktualnie prowadzone są tu prace restauratorskie, jednak w zadziwiająco wolnym tempie, a rusztowania na pewno nie dodają temu miejscu uroku.

 kariat.jpg (7469 bytes)Erechtejon to trzecia świątynia na Akropolu, poświęcona Atenie i Posejdonowi . Rozpoznawana przede wszystkim ze względu na Kariatydy (figury młodych kapłanek) pełniące rolę kolumn. Same figury przeniesiono do Muzeum Ateńskiego zastępując oryginały kopiami. Zgodnie z legendą to właśnie tutaj odbyła się walka między Ateną i Posejdonem o opiekę nad Atenami. Bitwę wygrała Atena podarowując ludziom bezcenny skarb w postaci oliwnego drzewa. Najwyższym wzniesieniem w cetrum dzisiejszych Aten jest góra Lykabettus (277 m.). Na zdjęciu poniżej widoczna w głębi. Na pierwszym planie widać część Erechtejonu z charakterystycznymi kolumnami w porządku jońskim

Amfiteatr u stóp Akropolu ateńskiego zwany Odeonem Herodesa Attykusa został wybudowany zgodnie z wzorami rzymskimi w II wieku. W dalszym ciągu odbywają się tu przedstawienia. Widownia z miejscami siedzącymi pokrytymi marmurem została przerobiona w latach 50-tych i mieści ok. 5000 widzów. Wygląd psują zestawy oświetleniowe ale generalnie robi przyjemne wrażenie. Szczególnie efektownie wygląda ze wzgórza, patrząc znad murów Akropolu

Agora ateńska - jedno z nielicznych skupisk zieleni. niesamowity kontrast starożytności (zdjęcie przedstawia zrekonstruowaną świątynię Hefaistosa) i nowoczesności. Miejsce ciągle stanowiące teren wykopalisk. Zachowało się bardzo dużo elementów z okresu rzymskiego, które sukcesywnie po rekonstrukcji przenoszone są do muzeum.

świątynia Zeusa - znajduje się na wschód od Akropolu (zdjęcie obok wykonane z Akropolu). Dedykowana była Zeusowi Olimpijskiemu. Budowę tej świątyni rozpoczęto ok. 100 r. n.e. i niestety nie została nigdy wykończona. Do dziś zachowały się potężne kolumny w stylu korynckim. Plac, na którym znajduje się budowla słynie także z Bramy Hadriana symbolizującej granicę pomiędzy miastem Hadriana a miastem Tezeusza.


 
2000 © http://www.complex.com.pl/~tomekc